Magán orvosi biztosítás

Bár Magyarországon az állami egészségügyi ellátás a társadalombiztosítás keretein belül szabadon igénybe vehető, különböző okokból kifolyólag egyre többen fordulnak a magán egészségügyi szolgáltatók felé mind a járóbeteg ellátás, mind a magánkórházi fekvőbeteg ellátást illetően is. A magán orvosi páciensek legtöbbször a lényegesen gyorsabb bejutást, a várólisták és a hálapénz hiányát, a korszerűbb orvosi eszközöket, a jobb színvonalú rendelőket és a kevésbé leterhelt személyzetet szokták kiemelni a magánszektor előnyeként az állami egészségügyi rendszerrel szemben. Az emelt színvonalnak természetesen ára is van, amelyet – ha nincs biztosításunk – eseti jelleggel, vizitenként és vizsgálatonként kell megfizetnünk, ami egy komolyabb (vagy elhúzódó) betegség esetén viszont meglehetősen borsos lehet.

A magán orvosi- vagy más néven szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás lényege, hogy egy fix biztosítási díjért cserébe panaszainkkal anélkül vehetjük igénybe a legkülönbözőbb magán orvosi szakrendeléseket, laboratóriumi vizsgálatokat, valamint a nagy értékű képalkotó diagnosztikai eljárásokat (CT, MRI, stb.) is, hogy azokért külön fizetnünk kellene. Az ellátás díját korlátlanul (vagy egy bizonyos éves limitösszegig) ugyanis nem mi, hanem közvetlenül a biztosító fizeti meg a szolgáltatónak, így nekünk nem kell aggódnunk amiatt sem, hogy mennyibe kerül egy adott vizit, vizsgálat vagy beavatkozás. Néhány egészségbiztosítási csomag pedig nemcsak panasz esetén vehető igénybe, hanem az ügyfeleknek évente egy alkalommal teljeskörű preventív szűrővizsgálatot is nyújt. A biztosítók palettáján a legtöbb magánszolgáltató már elérhető, a magasabb szintű csomagok pedig már a magánkórházi fekvőbeteg ellátásra is kiterjednek.

Összeg biztosítás

Amikor megbetegszünk vagy baleset ér bennünket, és hosszabb időre kisünk a munkánkból, az általában két oldalról is kedvezőtlenül hat pénztárcánkra. Egyfelől lecsökken a jövedelmünk, hisz alkalmazottként vélhetően táppénzre kényszerülünk – vállalkozóként, cégvezetőként pedig gyakran eleve nélkülözhetetlenek vagyunk a bevétel megtermeléséhez. Másfelől pedig – ezzel párhuzamosan – költségeink is megnőnek, hisz még az ingyenesnek mondott egészségügyi ellátásnak, illetve a felépülésnek is sajnos a legtöbb esetben komoly ára van. A gyógyszerek, a különböző utókezelések, a hálapénz mind-mind kiadásokat jelentenek, nem beszélve arról, ha ráadásul magánellátás keretében kívánunk gyógyulni.

Az összeget kifizető egészségbiztosítások kifejezetten az így kialakuló anyagi terhet hivatottak enyhíteni, az egyes biztosítási eseményekre előre meghatározott összegek utólagos kifizetésével. Ha például kórházba kerülünk, a bent töltött napok után egy megadott összeget fizet (kórházi napi térítés), csakúgy mint egy műtét esetén, ahol a kifizetés mértéke általában a műtét súlyosságától függően változik (műtéti térítés). Ezen túlmenően csonttörésért, súlyosabb betegségekért, rokkantságért, de akár gyermekszülésért is jogosultak lehetünk valamekkora kifizetésre. A térítések összevonhatóak, így, ha egy csonttörés miatt kórházi műtéten estünk át, akkor nemcsak a csonttörtés összegét-, de a műtét után járó-, valamint a kórházi napok alapján fizetett összeget is megkapjuk folyószámlánkra egyfajta bánatpénzként.

Kritikus betegség külföldi gyógykezelése

Hazánk sajnos meglehetősen régóta az “élmezőnyben” jár a rosszindulatú daganatos megbetegedések halálozási rátáját illetően, de nem sokkal jobb a helyzet például a szív- és érrendszeri problémák kapcsán sem. Egy rákos megbetegedés esetén – a korai diagnózison kívül – a gyógyulási esélyek leginkább az alkalmazott gyógykezeléstől függnek. Egy gyorsan megkezdett és valóban hatékony kezelés sok esetben életmentő is lehet. Sajnálatos módon előfordul, hogy például azok a kezelések, amelyek a legfrissebb nemzetközi kutatások alapján a leghatékonyabbnak bizonyultak az adott daganattípusra, azok Magyarországon még nem kerültek általánosan bevezetésre – külföldön pedig több tízmillió forintos áron tudunk csak hozzájutni.

A külföldi gyógykezeléseket finanszírozó biztosítások kifejezetten az ilyen, és ehhez hasonló néhány kritikus betegség esetén nyújtanak szolgáltatást. Az első diagnózist követően a páciens leleteit egy nemzetközi orvosszakértői csoporthoz küldik, akik szintén kiértékelik az eredményeket, majd a beteg egy teljes értékű másodvéleményt is kap. Ezt követően a szakértők összegyűjtik az adott betegséget leghatékonyabban kezelő kórházak listáját, amik közül az egyikben – miután a páciens kiválasztotta a számára szimpatikusat – megkezdődik a külföldi gyógyulás. A biztosítás a beteg, valamint egy hozzátartozója részére az utazás- és a szállás költségének megtérítését is magában foglalja.

Egészség pénztár

Minden befizetett forintja után 20% adókedvezménnyel élhet, így sokat spórolhat saját és családja kiadásain is, különösen egy nagyobb kiadás esetén. Az adókedvezmény maximális összege évi 150 ezer Ft, az adóévben levont szja-előleg erejéig.

Számolja el férje, felesége, gyereke vagy szülei egészségügyi kiadásait is! Így könnyedén maximalizálhatja az igénybe vehető adókedvezmény mértékét. A család létszámának növekedésével, valamint az életkor előre haladtával egyre nőnek a család egészségügyi kiadásai.

Egészségpénztáron keresztül elszámolhatóak pl. a gyógyszerek, a fogorvosi vagy magán orvosi Így gyermeke pelenkáját, de akár a fogbeültetést vagy lézeres szemműtétet is finanszírozhatja egészségpénztáron keresztül.

Kezelések, az optikai termékek, a gyógyászati segédeszközök, ill. a csecsemő és babaápolási cikkek is.